REVISTA AGRIMEDIA
  • ACASA
  • ARTICOLE
  • ARHIVA REVISTA
  • SHOP
    • ABONAMENTE
    • REVISTE
    • PUBLICITATE
  • CONTACT
    • REDACTIA
    • CORPORATE

articole

Fermierii pot valorifica credite de carbon

1/5/2026

0 Comments

 
Picture
​Acestea sunt obținute în urma adoptării unor practici agricole durabile, regenerative, la nivel de fermă, care vizează reducerea lucrărilor solului, înființarea de covoare vegetale, gestionarea resturilor vegetale, etc. 
În urma implementării, fermierii sunt recompensați pentru carbonul stocat în mod natural în sol. Pe lângă avantajul economic, agricultorii obțin și beneficii agronomice precum reducerea tasării solului, creșterea materiei organice și a vieții microbiene din sol, creșterea capacității de retenție a apei și a elementelor nutritive în sol. Prin practicarea unei agriculturi regenerative, capacitatea de producție a solurilor crește, fermierii pot obține producții mai bune, iar impactul factorilor climatici nefavorabili asupra culturilor agricole este redus.
„Anul acesta am vândut pentru prima dată tone de carbon și suntem încântați de acest lucru pentru că, pentru noi, reprezintă o noutate. Cantitatea vândută a fost de 75 tone de carbon, iar prețul obținut a fost de 35 euro/tona. Aceste tone au fost cuantificate cu ajutorul teledetecției.
În 2025 am aplicat la programul RegentConnect al companiei Cargill și ne-am înscris cu o suprafață mai mică, atât am putut la vremea respectivă, de 43 hectare. Am respectat anumite condiții de mediu, care nu au fost dificil de respectat, de pildă nu am mai arat, am folosit sistemul de teleghidare prin satelit de la tractoare pentru a merge pe câmp pe aceleași urme pentru a nu mai tasa solul etc.
Din punct de vedere al producției, pot să spun că recolta de floarea-soarelui a fost aproape similară cu cea obținută de pe celelalte suprafețe, care nu au fost incluse în programul de obținere a creditelor de carbon.
Anul acesta ne dorim să înregistrăm în program o suprafață mai mare”, a afirmat Adriana Stoian, fermieră din județul Ialomița.
Programul lansat pe piață de compania Cargill este voluntar și sprijină fermierii să obțină venituri suplimentare în urma adoptării de noi practici sustenabile și sechestrării carbonului în sol. Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră este o țintă la nivelul UE, și nu numai, iar în acest context piața voluntară de carbon reprezintă o oportunitate de care agricultorii pot beneficia. Prin respectarea anumitor principii de a proteja și crește calitatea solului, fermierii vor înregistra economii de combustibil și fertilizanți pentru că vor reduce/elimina anumite lucrări ale solului și vor diversifica structura de culturi incluzând specii care contribuie la creșterea azotului din sol.
În ultimii ani, Cargill a investit în parteneriatele care ajută la asigurarea profitabilității fermierilor prin practici de regenerare a sănătății solului. Programul de agricultură regenerativă, lansat în anul 2021, sprijină fermierii să se conecteze la noile piețe emergente.
Reprezentanții companiei oferă suport tehnic și transparență pentru implementarea programului la nivel de fermă astfel încât înscrierea, parcurgerea și colectarea de date să se realizeze într-un mod simplu.
Compania a dezvoltat pentru fermierii interesați de acest program o platformă online intuitivă, unde se pot înscrie, selecta parcelele pentru a cuantifica rezultatele de mediu și estima impactul practicilor alese. Fermierii primesc plata pentru beneficiile aduse la începutul anului următor, în urma recoltării și efectuării măsurătorilor finale.
Cargill este în parteneriat cu Regrow care monitorizează, raportează și verifică rezultatele obținute de fermieri participanți în program.
 
Ana Ioniță
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.


Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • ACASA
  • ARTICOLE
  • ARHIVA REVISTA
  • SHOP
    • ABONAMENTE
    • REVISTE
    • PUBLICITATE
  • CONTACT
    • REDACTIA
    • CORPORATE