REVISTA AGRIMEDIA
  • ACASA
  • ARTICOLE
  • ARHIVA REVISTA
  • SHOP
    • ABONAMENTE
    • REVISTE
    • PUBLICITATE
  • CONTACT
    • REDACTIA
    • CORPORATE

articole

În dialog cu fermierii

1/2/2026

0 Comments

 
Picture
După înghețurile de anul trecut, cum apreciați că va fi noul sezon pomicol?
Picture
​Viorel Cigaran, Coopeartiva ”Grup de producători Parmen”, Voinești, județul Dâmbovița
Am pornit greu pentru că anul trecut a fost un an slab. Procentul de pierderi, din cauza înghețului, a fost de 70% la măr, păr și prun, dar la prun nu la toate soiurile (la Anna Spath am avut 100% pierdere. Dar acum avem zăpadă, în primul rând. A fost și este în continuare o iarnă foarte bună, cu zăpadă, cu precipitații. Cred că pământul își va reface rezerva până la capacitatea normală, optimă. Din ce vedem noi, începutul acestui sezon este promițător. Aș vrea să nu avem probleme începând din primăvară, pentur că prima grijă va fi cu înghețul târziu de primăvară în perioada de înflorit. Dacă va fi o perioadă umedă, leagă mai greu, dacă va fi o perioadă excesiv de uscată, iar leagă mai greu. Eu cred că, sigur va fi mai bun și din punct de vedere al producției. Pentru că majoritatea speciilor pe Valea Dâmboviței n-au legat la capacitatea normal, s-a creat o rezervă și anul acesta va fi o diferențiere.
Pe vremea comunistă, nu aveai voie să înființezi o plantație în zona unde, doi ani din zece bătea grindină. Valea Dâmboviței nu avea probleme. Astazi, 8 ani din 10 bate grindina și de-abia 2 ani scapă. La noi și în zona Argeșului eram, încă din 2019 prinsi într-un studiu de fezibilitate cu stația Antigrindina. Pe program trebuia să intre și zona pomicolă, respectiv Dâmbovița și Argeș, 8 stații antigrindină la noi, 8 stații la Argeș. S-a amânat până când s-a anulat.

Picture
​Marius Roman , Paradisul Cireșelor, Coșereni județul Ialomița
Anul 2025 a fost unul dintre cei mai grei ani, din punct de vedere agrometeorologic, și implicit, al producției de fructe. Am avut ianuarie și prima jumătate a lunii februarie foarte călduroase, iar în a doua parte a lunii februarie au survenit acele temperaturi destul de scăzute în partea de sud a țării. Ulterior, pe parcursul lunilor martie și aprilie au mai venit încă două episoade cu temperaturi negative, chiar în perioada înfloritului, când au fost undeva în jur de -6 sau - 8 grade C, ceea ce a dus la pierderea integrală a producției. Producția a fost compromisă nu numai la speciile termofile, ci și la celelalte specii pomicole. De aceea spun că 2025 a fost cel mai dificil din ultimii 20 de ani. Producția de fructe fiind afectată de la îngheț, și pomii neavând rod, acolo unde s-a aplicat tehnologia corespunzătoare, se poate spune că pomii fără producție s-au fortificat, au avut creșteri, s-au dezvoltat, au diferențiat muguri floriferi. Aici trebuie să fim foarte atenți, pentru că anul acesta există posibilitatea, în mod special, la speciile semințoase, să diferențeze mai mult ceea ce poate conduce la o supraproducție. Dacă prin tăieri nu normăm corect rodul, plus o rărire a fructelor, riscăm să inducem alternanța de rodire.
Sperăm că anul acesta să fie unul mai bun, pentru că, în caz contrar, preconizez că cel puțin 30% din plantațiile din România vor fi lăsate de izbeliște, în special cele mai mici.
Eu anul 2026 îl simt ca un an foarte bun, al supraproducției de fructe: pomii fortificați, bine garnisiți după o toamnă foarte ploioasă, decembrie-ianuarie la fel cu precipitații sub formă de zăpadă, zile geroase, cu temperaturi negative, deci un an normal. Dacă în continuare februarie va fi o lună de iarnă clasică, vor fi producții mari. Dacă nu se va întâmpla așa, va fi o tragedie pentru pomicultorii din România.

Picture
​Adrian Florea, Pepiniera Aiud, județul Alba
Din punct de vedere al pepinierelor profesionale, în general situația este bună. Factorul climatic nu a influențat activitatea noastră în sezonul anterior, foarte puțin am fost afectați, aproape nesemnificativ față de cei cu livezi. Noi nu am solicitat despăgubiri, fiindcă impactul a fost minim în zona aceasta. Dar acum și noi am avut parte de zăpadă, de temperaturile de care au pomii nevoie. Evoluția pe 2026, din punct de vedere pepinieristic, nu știu dacă vom vedea vreo creștere. Cred că este mai mult stagnare sau regres. Este un pic de reticență în piață, știm că oamenii sunt puțin mai calculați, probabil și prin prisma situației financiare actuale. Pe pomicultură nu cred că o să mai fie anul acesta vreo finanțare, sunt doar proiectele de anul trecut aprobate.
Ca și disponibilitata, materialul nostru s-a cam epuizat, în cea mai mare parte, pentru proiectele cu fonduri europene sunt deja planificate. Ce a fost în plus, a venit separat, adică pentru zona de retail, pentru piața de hobby. La fermele comerciale, abia din primăvară o să avem cereri de la cei care au înființat prin PNS, iar cei care au avut în programul de tranziție mai sunt câteva în derulare. Dintre acestea, predomină mărul, cel puțin în contractele noastre, urmat de cires, apoi prun, păr și cam atât. Bineînțeles pentru nucifere, știm că sunt proiecte și pe alune și pe zona de afini de cultură, dar acolo le acoperă alți pepinieriști. Pe de altă parte sunt beneficiari care nu știu sigur dacă vor planta acum în primăvară sau în toamnă. Nu au reușit din cauza vremii să-și pregătească terenul, nici cu firmele care pregătesc sistemele de susținere. În consecință, prețurile vor crește puțin, fiindcă va trebui să mai păstrăm pomii încă un sezon, până în toamnă.
Noi ne-am lovit deja de creșterea asta la achiziția de portaltoi, unde prețurile au crescut cu aproximativ 40-60% la materialul importat din Olanda, Germania. Dacă anul trecut marcota de măr era între 20-25 de eurocenti, anul acesta trece de 40 de eurocenti, plus transport. Asta și din cauza creșterii cererii pe piața asiatică, în special India, care a ”năvălit” la propriu pe piață europeană și a cumpărat în cantități foarte, foarte mari. Cred că este o piață pe care și noi am putea să intram, și cu fructe, și cu material săritor. Așadar premisele sunt bune acum. 

Picture
Victorița Toader, administrator Ștefan Total Agro, județul Dâmbovița
Anul trecut am terminat foarte prost din cauza înghețului. Pot să spun că am obținut doar 20% din ceea ce ar fi trebuit ca producție la acest moment, livada fiind abia intrată pe rod. Din cele 65 programate, în jur de 40 sunt plantate. Dar prețul a fost bun în general, la toate merele, comparativ cu anul 2024. La noi în zonă mai sunt depozite și unii comercianți aduc și din Polonia.
În schimb, anul acesta am pornit bine cu livada. Umiditatea în sol s-a refăcut, deși noi avem și sistem de irigare, cu lucrările suntem la timp (am intrat deja la tăieri) și se anunță rod bogat. Cel mai probabil va trebui să facem rărire, însă nu cred că va fi chimică. Toți așteaptă să aibă rod mult, la mai toate speciile, după pierderile din primăvara trecută. Noi ne-am axat doar pe măr, și am rezervat o suprafață mica pentru cireș. Din fericire am pututu face totul doar prin investiție proprie, fără fonduri europene, ne-am certificat și Global GAP și următoarea recoltă o vom livra în retail. Suntem foarte optimiști, iar ferma pomicolă are tot ce trebuie, inclusiv depozit frigorific. Da, eu zic că va fi un an mai bun decât în 2025, dacă nu vom avea îngheț și că va fi rod, vor fi mere românești pe piață.
 
Roxana Drăghici
​

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.


Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • ACASA
  • ARTICOLE
  • ARHIVA REVISTA
  • SHOP
    • ABONAMENTE
    • REVISTE
    • PUBLICITATE
  • CONTACT
    • REDACTIA
    • CORPORATE